דפי מידע וטיפול

שרקן - Cavia


שרקנים - Cavia porcellis

וידאו הכרות עם שרקנים

תוחלת חיים : 5- 6 שנים.
בגרות מינית : נקבות - חודשיים, זכרים - 3 חודשים.
משקל בוגר : זכרים - 900-1200 גרם, נקבות - 900-700 גרם.
משך הריון : 59-72 יום.
מספר גורים בהמלטה : 1- 13 (בדרך כלל 2-4).

תפוצה
השרקנים (קוויה, חזירי ים) מקורם בהרי האנדים שבדרום אמריקה. האינדיאנים השתמשו בהם למאכל וכאשר הגיעו הכובשים האירופאים לאזור במאה השש-עשרה, הם נשאו עימם את בעלי החיים המסקרנים חזרה לאירופה שם גידלו אותם כחיות מחמד.
אזורי המחיה שלהם בטבע כוללים את שולי היער, כרי דשא, הביצות והאזורים ההרריים. אלה בעלי חיים ערניים ועדינים. הם מתקשרים בינם לבין עצמם בקולות שונים ומשונים כגון צווחות, יללות, נקישות, נהימות והנפוצים ביותר: השריקות - ומכאן שמם.

מגורים
השרקן הינה חיה פעלתנית הזקוק לשטח מחיה רחב ,שטח קטן יגרום לשרקן להיות אגרסיבי ולא נינוח. בניגוד לאוגר או ארנבון רצוי מאוד לקחת שני שרקנים או יותר מה שמחזק את ביטחונם ויאריך את חייהם, עקב קח והצורך במרחב מחייה מומלץ שמידות הכלוב היו לפחות 100/50 ס"מ. קופסת עץ קטנה מהווה מחסה טוב להגברת תחושת הביטחון של השרקנים.

תזונה
השרקן ניזון מתערובת של דגנים,פריות וזרעים. בנוסף תוסף וויטמין C למים / אבן ויטמין C ואספסת.רצוי להימנע מנתינת ירקות ופירות כתחליף מזון וזאת כי אינם מספקים את התזונה המומלצת היומית ומגבירים את כמות השתן והצואה. מערכת העיכול של השרקן תלויה במידה רבה בכמות מספקת של סיבים תזונתיים לשם כך חשוב לספק להם אספסת.
שרקנים מריירים (מזילים ריר) או המפסיקים לאכול, סובלים בדרך כלל משיניים חותכות ארוכות מדי, ניתן למנוע בעיה זו על ידי אספקת אבן כרסום ללעיסה אשר שוחקת גם את השיניים.

זכר ונקבה
זכרים - זוג אשכים בולטים בתוך שני שקי אשכים. ישנו מרחק מה וחריץ המקשר בין הפין לפי הטבעת. במעט לחץ משני צדדיו ניתן לשלוף את הפין מהנדן.
נקבות - איבר מין ובו חריץ בצורת האות Y. האיבר קרוב יותר לפי הטבעת מאשר בזכר.

 

 earthborn  sportmix pronative  dual action
 sera now frash  ferplast  bento 
go   pronyl kong   nutro choice
 scalibor  orijn  georgy acana